شادمهر عقیلی٬ محمد اصفهانی و خشایار اعتمادی نخستین کسانی بودند که رسما اجازه فعالیت پیدا کردند. برخی از آثار این افراد در تلویزیون نیز پخش شد که این کار سهم به سزایی در معرفی و موفقیت آنان داشت. در این میان روایات دیگری نیز وجود دارد.عده ای معتقدند پیش از خشایار اعتمادی و شادمهر عقیلی، خوانندگانی بوده اند که موفق به دریافت مجوز از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی شده و آلبوم های خود را روانه بازار کرده اند.حالا مدتهاست که بر سر اولین و اخرین خواننده در حوزه موسیقی پاپ، اختلاف نظر است.بعضی ها به اولین بودن خود معتقدند و بعضی دیگر آن را رد می کنند و برعکس.در یکی از تبلیغات آلبوم جدید خشایار اعتمادی که توسط موسسه فرهنگی هنری نهاله رودکی منتشر شده بود از خشایار به عنوان بنیانگذار موسیقی پاپ یاد شده و در تیتر آن آمده بود:بازگشت بنیانگذار موسیقی پاپ به جامعه هنری!این امر موجب گله برخی از خواننده ها واقع شد و به اتنقاد از اعتمادی اقدام کردند.چرا که در خبری که از سوی همین موسسه در سایت ها و روزنامه ها منتشر شده بود آمده بود که خشایار اعتمادی بواسطه حضورش در موسیقی پاپ و رواج این سبک عنوان بنیانگذار موسیقی پاپ را دارد.مهرداد شهسوارزاده که به عنوان یک خواننده کلاسیک در این حوزه مشغول فعالیت است، از خوانندگانی است که به این موضوع، انتقاد کردو گفت: موسیقی پاپ، موسیقی ای نیست که بعداز انقلاب وارد ایران شده باشد، بلکه از سالهای پیش از انقلاب شاهد آن در جامعه بوده ایم.خشایار اعتمادی بنیانگذار موسیقی پاپ نیست و این موسیقی از سالهای پیش از انقلاب نیز در ایران رواج داشته است.این در حالی است که خشایار اعتمادی در جوابیه ای به منتقدان خود گفته بود:عنوان بنیانگذار و لقب‌هایی با این مصداق برای من و دیگر هنرمندانی که به تاثیر‌گذار بودن معتقد هستند در اولویت قرار ندارد.من اصراری به اولین بودن و بنیانگذار بودن خود ندارم، چه اگر اینگونه باشد، خودم را زیر سوال برده ام. البته شما میتوانید جدیدترین کارهای موسیقی ایران را از [تنها کاربران عضو قادر به دیدن لینک میباشند.] دنبال کنید. بریم ادامه بحث: وی در همین خصوص به فرهنگخانه گفته بود:ضمن احترام به تمام مشوقان و منتقدان و احترام ویژه به نظر مردم، که هر عنوان یا لقبی را به هنرمندان عطا می‌کنند،عرض کنم که به شخصه اعتقاد و نیازی به این القاب و عناوین ندارم چرا که فکر می‌کنم افتخارات بزرگتری در شناسنامه کاری‌ام با عنایت مردم ثبت شده است.در این راستا سید علیرضا میرعلی نقی،تاریخ نوس موسیقی ایران در این باره به فرهنگخانه می گوید:بعداز جریان انقلاب اسلامی،پیش از این ماجراها، عده ای از خوانندگان به صورت آزمایشی خواندندکه اتفاقا خوانندگان خوشنامی هم بودند.آن زمان قحطی کار بود.خوانندگانی مثل مازیار با"گل گندم" دوباره به عرصه آمد و خیلی هم با فروش قابل توجهی روبرو شد.وی ادامه داد: البته یکی دو آلبوم هم با صدای فرهاد به بازار آمد،همین طور از تورج زاهدی، حسن همایونفال واین صرفا به این دلیل بود که می خواستند ببینند کدام یک از آنها می توانند در این زمینه چهره شوند.چون مسوولان می خواستند با استفاده از چهره های قبل از انقلاب یک سری خواننده به جامعه موسیقی معرفی کنند.از این میان می توان به مرحوم مازیار، فرهاد،فریدون فروغی ، کورش یغمایی و... نام برد.البته به خواننده ای مثل مرحوم فریدون فروغی مجوز انتشار کاست ندادند،بلکه فقط مجوز برگزاری کنسرت دادند.